Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna, przez co wymaga troskliwej i uważnej pielęgnacji. Ze względu na to, że jest też bardzo cienka, to właśnie na niej najszybciej widać oznaki starzenia się. Aby pozostawała w doskonałej kondycji niezwykle istotne jest jej odpowiednie nawilżanie i niedopuszczanie do przesuszenia – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Czym nawilżać okolice oczu, jak o nią dbać, a także jak ujędrnić? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym nawilżać okolice oczu?

Jeśli zastanawiasz się, czym smarować okolice oczu w tym suche powieki, to poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszy dla Ciebie preparat i sposób.

  • Sprawdzone kremy nawilżające – jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda nawilżania okolic oczu. Warto sięgnąć po kosmetyk, który jest bogaty w składniki aktywne i odżywcze i co najważniejsze – nie podrażni delikatnej skóry wokół oczu. W tym celu najlepiej jest sprawdzić każdy produkt w internecie pod kątem opinii na jego temat.
    Popularnymi składnikami tego typu kosmetyków są: witamina E, ceramidy, kwas hialuronowy, kofeina, hialuronian sodu, a także ekstrakty roślinne w tym np. z róży damasceńskiej. Unikaj natomiast wszelkich substancji drażniących, jak barwniki czy alkohol.
  • Naturalne oleje – mogą przyjść z pomocą, jeśli kremy nawilżające z drogeryjnych półek nie są dla Ciebie. Niezwykle popularnym preparatem jest olej arganowy, który nie tylko dogłębnie nawilża i chroni, ale także doskonale wygładza i pielęgnuje. Innymi popularnymi są migdałowy i jojoba – nie wszystkie sprawdzą się jednak na każdym typie skóry, dlatego należy je dopasować do indywidualnych potrzeb.
  • Domowe maseczki – wiele osób, aby spotęgować efekt nawilżający wokół oczu, przygotowuje mieszanki nawilżające z naturalnych składników. Niezwykle popularne są m.in. miód i awokado.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak używać Gua Sha?

Jak dbać o skórę wokół oczu? Domowe sposoby

O skórę wokół oczu można dbać także domowymi sposobami. Ważne są zarówno wykorzystywane składniki, jak również systematyczność. Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

  • Rano, kiedy skóra jest często opuchnięta można zastosować chłodne kompresy na skórę wokół oczu, wykorzystując m.in. żelowe maski, która trzyma się w lodówce.
  • Pomocny może się okazać również specjalny wałek jadeitowy, którym można delikatnie rozmasować skórę wokół oczu. Należy to jednak robić bardzo delikatnie nie rozciągając jej przy tym.
  • Istotne jest nawilżanie cery od wewnątrz poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów – minimum 8 szklanek dziennie.
  • Popularną metodą jest zastosowanie zimnych kompresów z zielonej herbaty, która jest bogactwem antyoksydantów redukujących stany zapalne i pozwalające zachować młodość. Aby je przygotować przygotuj specjalne woreczki i schłodź je w lodówce.
  • W zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb pomocne może okazać się także masło shea. Jego niewielka ilość położona na noc może pomóc głęboko nawilżyć skórę. Niestety nie jest to jednak produkt polecany wszystkim. U niektórych może bowiem przynieść zachwycający efekt pielęgnacyjnych, podczas gdy u innych spowodować… opuchliznę.
  • Maseczka z żółtka jajka jest pomocna nie tylko na włosy. Może przynieść także korzyści zastosowane na skórę wokół oczu. Pamiętaj jednak, aby przygotowując ją zachować najwyższe standardy higieny – surowe jajko musi zostać umyte, a skorupka najlepiej gdy zostanie także polana wrzątkiem, aby pozbyć się wirusów i bakterii.
  • Codziennie rano i wieczorem wykonuj specjalny  masaż okolic oczu – pomoże on dotlenić i odmłodzić skórę, przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek, a także zniwelować opuchliznę.

Jak smarować skórę pod oczami?

Aplikacja kremu pod oczami powinna być przede wszystkim bardzo delikatna. Nie należy wcierać kosmetyku, ponieważ może to spowodować rozciągniecie skóry i w efekcie – powstawanie zmarszczek. Produkt nawilżający wklepuj delikatnie w skórę zaczynając od zewnętrznych kącików oczu i przechodząc do tych wewnętrznych. W tym celu możesz wykorzystać opuszek serdecznego palca. Pamiętaj, aby o skórę wokół oczu dbać zarówno rano, jak i wieczorem. Pomocne mogą okazać się także kosmetyki zawierające w swoim składzie filtr UV zapobiegający fotostarzeniu się skóry.

Co napina skórę pod oczami?

Jest wiele sposobów na poprawę jędrności skóry wokół oczu – od stosowania odpowiednich kosmetyków, przez wykonywanie regularnych masaży, aż po jogę twarzy, a nawet specjalistyczne zabiegi.

Niezwykle istotne jest także przeciwdziałanie powstawaniu opuchlizny, która z czasem zamienia się w pomarszczoną, a także obwisłą skórę. Należy szczególnie:

  • Nawadniać organizm,
  • Postawić na zdrową dietę,
  • Unikać przetworzonego jedzenia,
  • Jeść lekką kolację, maksymalnie do godz. 19,
  • Regularnie nawilżać i pielęgnować skórę wokół oczu.

Pomocne w napięciu skóry wokół oczu okazać się mogą także specjalistyczne zabiegi, takie jak: laserowa regeneracja czy radiofrekwencja mikroigłowa. Aby sprawdzić czy sprawdzą się w Twoim przypadku – skonsultuj się ze specjalistą.

Jak ujędrnić skórę pod oczami? Domowe sposoby

Jeśli szukasz domowych sposobów na ujędrnienie skóry pod oczami, to postaw na regularne masaże i ćwiczenia.

Z ćwiczeń, które mogą pomóc zachować jędrność skóry wokół oczu pomocne może okazać się m.in. jedno. Palec wskazujący połóż niedaleko zewnętrznego kącika oka, a środkowy – bliżej wewnętrznego. Popatrz w górę i staraj się powoli unosić dolną powiekę ku górze. Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy. (Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem).

Jak wykonać masaż skóry wokół oczu?

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak wykonać masaż skóry wokół oczu, który zadziała odmładzająco, dotleniająco i pomoże zawalczyć o odpowiednie napięcie.

  1. Przed wykonaniem masażu przygotuj skórę wokół oczu. Usuń wszelkie zanieczyszczenia w tym pozostałości po makijażu.
  2. Zastosuj tonik, który zagwarantuje odpowiedni poziom pH.
  3. Nanieś na skórę olejek arganowy lub ulubiony krem pod oczy – zadziałają nawilżająco i ułatwią wykonywanie masażu.
  4. Masaż rozpocznij od delikatnego opukiwania okolic oczu opuszkami palców. Powinno ono być delikatne, a nacisk niezbyt duży.
  5. Na powiece górnej możesz zastosować także delikatne ruchy okrężne, które rozluźnią mięśnie.
  6. Pod linią dolnych rzęs przesuwaj opuszki palców wykonując lekki nacisk od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych. Pozwoli to poprawić krążenie krwi i zredukować opuchliznę.
  7. Pomocne okazać się może także wykorzystanie punktu akupresurowego znajdującego się miedzy zewnętrznym kącikiem oka a skronią. Jego delikatne masowanie pomoże rozluźnić mięśnie.
  8. Ostatnim etapem jest masaż tzw. linii uśmiechu – czyli obszaru między zakończeniem oczu a rozpoczęciem nosa. Pomoże to zmniejszyć widoczność zmarszczek, a także przyniesie rozluźnienie mięśni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?

Co oznacza sucha skóra wokół oczu?

Suchość skóry w okolicach oczu może mieć bardzo wiele przyczyn. Bardzo częstą jest nieodpowiednia lub nieregularna pielęgnacja, a także jej kompletny brak. Innymi jest niewłaściwa dieta, bogata w przetworzone produkty, sięganie po używki takie jak alkohol i papierosy lub za mało wypijanej wody. Inne przyczyny są znacznie poważniejsze i należą do nich różne choroby oraz infekcje zarówno oczu, jak i skóry. Częstymi przyczynami są egzema i łuszczyca. Jeśli problem jest bardzo uciążliwy należy skonsultować się z dermatologiem bądź okulistą, którzy pomogą uporać się z tym problemem.

Jaka maść pod oczy?

Popularny kosmetykami do zastosowania wokół skóry oczu są te zawierające takie składniki, jak:

  • Witamina A,
  • Ekstrakt ze świetlika,
  • Żel aloesowy,
  • Ekstrakt z rumianku,
  • Bławatek,
  • Kwas hialuronowy.

Co na suche i piekące oczy?

Jeśli zastanawiasz się, co zastosować na piekące oczy, to najpopularniejszym produktem są nawilżające krople. Ważne jest także przyjrzenie się wszelkim produktom do makijażu – mogą one bowiem zawierać w swoim składzie składnik wywołujący podrażnienia. W takim przypadku wskazane będzie zamienienie kosmetyku na inny, bardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Istotne jest także zadbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu – szczególnie w sezonie grzewczym. Suchym i piekącym oczom nie służy także spędzanie długiego czasu przed telewizorem czy komputerem. Jeśli masz taką możliwość – zamień go na czas spędzony na świeżym powietrzu.

Jak poprawić wygląd skóry wokół oczu?

Aby poprawić wygląd skóry wokół oczu należy działać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jeśli mamy tendencję do sińców pod oczami w pierwszej kolejności należy wyeliminować choroby, szczególnie nerek i wątroby. Niezwykle pomocna może okazać się aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, która poprawia nie tylko zdrowie, ale też wygląd całej twarzy. Istotne są także odpowiednie nawodnienie ciała (wypijanie ok. 8 szklanek dziennie), a także zdrowa, zbilansowana dieta. Niezbędna jest także rezygnacja z takich używek, jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Codzienne nawilżanie, masaże i ćwiczenie jogi twarzy także polepszą wygląd skóry wokół oczu.

Jak skutecznie odmłodzić okolice oczu?

W odmłodzeniu skóry wokół oczu pomogą regularna pielęgnacja, a także różne profesjonalne zabiegi. Wielu chirurgów i kosmetologów wskazują na: kwas hialuronowy, zabiegi laserowe czy radiofrekwencję mikroigłową.